hurmas-dateļu mistērija ATRISINĀTA :)

Mūžu dzīvo, mūžu mācies. Līdz ar Andras&Gunta ciemošanos un viņu vēlmi Spice bazaar nopirkt tētim dateles es uzzināju, ka turciski dateles ir hurma. Un tur arī radās mans apjukums, jo tirgū pie datelēm visur kā viens rakstīts `hurma`, šur tur `hurma:dates`. Dzima jautājums, vai dateles ir hurma un vai hurma ir dateles? Googlis turpat, tirgū, sacīja, ka tas brūnais žāvētais auglis izskatās tāpat, kā tas, kurš tirgū, zem uzraksta hurma. Tik tālu viss skaidrs, bet kāpēc turki par hurmu sauc gan dateles, gan hurmu, pie tam viena aug kokos, otra palmās.

Pajautāju Facebook Stambulas Mirkļos, paldies par atsaucību, šķiet, ka esmu tikusi skaidrībā un nāku apgaismot arī citus! 🙂

Lauma (bilologs, tātad uzticams avots!) ļoti saprotami visu saliek pa plauktiņiem:

Dateles aug palmās, auglim viducī ir kauliņs. Cik zinu, turciski dateles sauc par hurmu. Hurma aug lapu kokos, oranžs, sarkanīgs tomātveidīgs auglis, kuram atšķirībā no sķirnes augļa mīkstuma, tādā kā nodalījumā, var būt neviena vai vairākas cietas sēklas. Turciski šo augu arī sauc par hurmu, Trabzon hurmasi. Dateli un hurmu var žāvēt. Mēs biežāk , hurmu ēdam svaigu, bet dateles žāvētas. Ja vērīgāk ieskatās, šo augļu kauliņi ir pavisam atšķirīgi. Vienkārši- valodas spēle nosaukumos.

Man kā bērniem patīk ilustrācijas, tādēļ zemāk uzskates materāli. 🙂

Dateļu koks:

datleju palma

Žāvētas dateles (Stambulas Grand bazaar sauktas par hurma vai hurma-dates)

dates-potassium-lg

 

Hurmas koks (Trabzon hurma):

trabzon hurmas koks

 

Žāvēta hurma:

zaveta hurma

One thought on “hurmas-dateļu mistērija ATRISINĀTA :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *