vai viegli Stambulā atrast darbu?

Pēdējā laikā īpaši bieži man kāds uzmeilo un uzjautā, vai viegli atrast darbu Stambulā. Kas ir interesanti, jo iepriekš tik lielu strādāt gribošo aktivitāti nebiju novērojusi. Un kas ir ļoti apsveicami, ka meitenes vispirms racionāli izsver, izzina, izpēta, un tikai tad speras šurp :). Varbūt tumšie Latvijas mēneši arī dara savu. Arī es pirmo reizi ar Turciju saskāros tieši novembra beigās/decembra sākumā.

Tālāk iekopēšu vienu no savām pēdējām atbildēm kādai no latviešu meitenēm. Visi, kam cits viedoklis, laipni lūgti izteikties komentāros.

`Stambula viennozīmīgi ir lieliska pilsēta, kur daudz ko jaunu par sevi uzzināt , un paver citus apvāršņus un citu skatu uz ierastām lietām. Grūti iedomāties citu tam tik piemērotu pilsētu.

Tomēr atrast darbu Turcijā ir izaicinājums. Nedaudzo strādājošo latviešu prakse rāda, ka darbu Stambulā visreālāk atrast caur paziņām un draugiem. Tad arī nebūs tik liela nozīme, ka nav turku valodas. Kā arī, lai strādātu Turcijā, nepieciešama darba atļauja, kas nav tik vienkāršs process un iespējams, ir lielākais klupšanas akmens. Turki darbu atrod caur kariyer.net, kas ir vietējā cv.lv versija. Un caur svētdienas avīzi. Kā arī caur kontaktiem linkedin.com, ka šeit ir kļuvis populārs. Bet atgriežoties pie prakses – ja nav valodas un darba atļaujas, tad caur kariyer.net dabūt darbu ir praktiski nereāli.

To nesaku, lai iebiedētu, bet, lai būtu gatava un netērētu laiku maz reālistiskā virzienā. Labāk fokusēties uz paziņām, draugiem. Bet, par tiem paziņām, iespējams, ir vērts ņemt vērā, ka visi kaut ko neprātā sola un pārliecinoši saka, ka visu nokārtos. Bet tas nebūt vienmēr to nozīmē. Negribu būt skarba svētdienas rītā, tomēr lielākoties tas nenozīmē neko.. Īsāk sakot, ja solītājs nav tavs tuvs draugs, nesapriecājies par agru.

Tāda vidējā alga Turcijā neeksistē.  Algas ļoti atšķiras atkarībā no tā, vai ir vietējā kompānija (un tad, kurā sektorā, cik liela), vai ir starptautiska kompānija (un atkal sektors un apjoms). Piemēram, šobrīd intervēju personāla vadītājus, un kandidātu algas atšķiras pat desmit reizes! Minimālā alga, šķiet, ka ir 1000 tl. Istabas īre (ne dzīvokļa!) ieskaitot rēķinus, ir no 450-600tl, atkarībā no vietas. Šīs cenas ir puslīdz `centrālu` istabu cenas, dzīvojot kopā ar turku studentēm, Erasmusiešiem. Vai, ja paveicas, tad citiem strādājošiem cilvēkiem. Tā gan ir tikai mana subjektīvā pieredze, bet dzīvot kopā ar 20gadīgām turku studentēm ir izaicinājums. Dzīvokļa īre ir ap 1000tl (centrālā Āzijas puse, par citiem rajoniem nezinu), bet, lai uzsāktu īrēt dzīvokli, nepieciešami vismaz vēl 3000 tl, depozītam, māklerim, gāzes, elektrības, ūdens pārslēgšanai. Kā arī nepieciešams spēt komunicēt ar saimnieku, un pārliecināt, ka tu kā ārzemniece nekur nenozudīsi.

Latvietes Stambulā ir ap 30-40. Facebook grupā vari jautāt par pieredzi ar darbu https://www.facebook.com/groups/latviesiturcija un citām interesējošām lietām. Tur arī notiek lielākā aktivitāte. Draugiem lv arī ir grupa, bet, šķiet, pamirusi. Apmēram 1-2 reizes gadā ir kāds kopējais latviešu pasākums, pārējā laikā pa grupiņām, kas tiek, kam pa ceļam, kam gribās.. jo Stambula liela, tomēr.

Ticu, ka ar mērķtiecību un milzu pacietību var notikt brīnumi arī tad, ja šķiet, ka dabūt darbu ir nereāli!`

Piebildei – tādu pieredzi, kādu es savā biznesa jomā esmu guvusi 4 gadu laikā Stambulā, es diez vai jeb kur citur būtu guvusi. Ja nu vienīgi citās pasaules metropolēs! 🙂 Stambula ir biznesa centrs, milzu metropole, kurā ir visas lielākās starptautiskās kompānijas. Bet, tā ir mana personiskā pieredze, un katram tomēr savs un atkarīgs no biznesa jomas. Darbam šeit ir tendence paņemt tevi visu, tāpēc apbrīnoju ik vienu sievieti, kas to spēj paveikt un vēl vakaros atrast spēku būt mammai. Jo viegli nudien nav, ir izaicinoši, ir reizēm pilnīgi traki, bet līdz šim tas ir bijis tā vērts savai pašizaugsmei, karjerai, gandarījumam un arī kontam, jā.

Lai veicas! 🙂 Ja īpaši jautājumi, droši raksti [email protected]

 

 

4 thoughts on “vai viegli Stambulā atrast darbu?

 1. Viennozīmīgi darbu atrast ir grūti, bet,man liekas, tik pat grūti ir Turcijā strādāt. Darba kultūra ir tik ļoti atšķirīga, ka vienmēr gribas ieteikt – neliec visas olas vienā groziņā un paturi atkāpšanās ceļu vaļā vai arī plānu Bē.
  Ir milzīga atšķirība no būt tūristam Turcijā; būt studentam Turcijā; un būt darbiniekam Turcijā. Izmēģināju visus trīs tieši tādā secībā un pēdējā lomā tā arī iedzīvoties nevarēju/negribēju.
  Nekādi neizdevās pierast pie tā, ka kolektīvā stingri tiek ievērota hierarhija priekšinieks-padotais, netiek diskutēts, bet tiek sagaidīts, ka pildīsi norīkojumus bez ierunām. Pārsteidz arī stingri nošķirtā sieviešu un vīriešu loma. Mana kolēģe deva man padomu: Ja tu mazāk runātu un censtos diskutēt, tad arī tev būtu mazāk problēmu. Strādāju politikas jomā, tāpēc neredzēju kā kaut ko tādu vispār ir iespējams izdarīt.
  Līdzīgas pieredzes dzirdu arī no citiem ārzemniekiem. Pēdējā kā reiz pagājušo nedēļ sastapta spāniete, kas iemīlejās Stambulā un nodmāja, cik forši tur būtu apmesties uz dzīvi,,, 🙂
  Jābūt ļoti spēcīgai motivācijai, lai Turcijā strādāu turku kolektīvā.

  1. Jaa, darba kultura atskiras “pa lielam”, ka ari vel atkariba no taa, vai starptautiska kompaanija vai bosa. Man kartejo reizi ir veicies, ka esmu pirmajaa, bet no kandidatiem dzirdu visadus stastinus (ieskaitot mafijas stastinus), gan lielaas kompanijas visadi iet, gan mazaas. Turku bosu kompanijas man skiet tiesam ir ekstremas, plus ja vel politika, tad vispar power distance drosi vien miiiilzigs, varu tikai iedomaties. Man ir bijsi taa, ka atveru durvis un kandidats neatnem sveicienu-nedod roku. Tad ienaku kabinetaa kaa konsultants un vins saprot, ka es neesmu sekretare, kas atvera durvis, bet persona, uz kuru jaatstaj iespaids, un uhhh kaa mainaas 😀 Tados brizos gribas viniem iespert zem galda, bet nu nevar isti taa :))
   Students te neesmu bijusi, bet turists un darbinieks gan, un tev taisniba, taa ir miiilziiga atskiriba.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *