darbs Stambulā, Turcijā

Laiku pa laikam saņemu jautājumu no Latvijas/latviešiem par darbu Stambulā. Kaut arī katrs gadījums ir individuāls, ir vairākas lietas, kas attiecas uz visiem, tās tad nu pierakstu šeit.

 • Lai strādātu Turcijā, ir nepieciešama darba atļauja. Darba atļauja nav tas pats, kas uzturēšanās atļauja. Kā arī darba atļauja nav `vispārīga`, tā ir piesaistīta darba devējam. Kas nozīmē, ka vispirms jums ir jāatrod darba devējs, kurš būtu ieinteresēts kārtot jūsu darba atļauju.
 • Kura katra kompānija nav tiesīga pieņemt darbā ārzemnieku. Ir nolikums, par ārzemnieka algošanu – piemēram, ka kompānijā jābūt vismaz 5 turku darbiniekiem.
 • Tāpat ir nolikums, kādiem ārzemju darbiniekiem var piešķirt darba atļauju – teorētiski jums jābūt kādām īpašām prasmēm vai pieredzei, kādu nav vietējā darba tirgū. (Vai arī jūsu darba devējam jābūt īpašiem paziņām attiecīgajās institūcijās.)
 • Darba atļaujas iegūšanai nepieciešams laiks x, atkarībā no augstāk minētajiem iemesliem. x= vairākas nedēļas vai mēneši.
 • Ko tas nozīmē realitātē – kādai kompānijai ir brīva vakance Y. Viņiem tūlīt un tagad ir nepieciešams darbinieks. Jo Turcijā visu vajag tūlīt un tagad (bet nekas nekad nenotiek tūlīt un tagad). No simtiem pietiekumu viņiem ir iespēja izvēlēties turku, kurš var sākt strādāt rīt. Vai ārzemnieku, kuram nav darba atļaujas, un bez tā, ka tie ir papildus izdevumi, birokrātijas jūra, vēl arī nav skaidrs, vai atļauju iedos un kad iedos.
 • Stambulā ir daudz ļoti labi izglītotu darbinieku. Pie tam ne tikai izglītotu – liela nozīme ir arī, vai ir izglītots kādā no labākajām universitātēm. Ļoti bieži mūsu klienti (es strādāju starptautiskā personāla konsultantu kompānijā) prasa kandidātus `ar izglītību respektablā universitātē`. Tādas ir pāris.
 • Turkiem svarīgāk par CV ir atsauksmes. Ja kandidāts nāk ar `labu referenci` no kāda, viņam ir daudz lielākas izredzes, nekā tādam, kuram nav laba reference no kādas uzticamas personas. Tiem, kuriem nav `references`, par tiem tiek ievāktas atsauksmes – mēs lūdzam kandidātam 3 dažādu bijušo/esošo vadītāju un kolēģu telefona numurus, lai ievāktu atsauksmes.
 • Ko darīt, lai atrastu labu darbu Stambulā? Pirmkārt un galvenokārt, to darīt caur draugiem un paziņām. Tā tad būs jūsu atsauce. Un tad arī pārējais ir mazāk svarīgs.
 • Otra reālā opcija – ja strādājat starptautiskā kompānijā Latvijā, lūgt viņu palīdzību, kontaktiem un vakancēm pārstāvniecībai Turcijā.
 • Trešā, ja ir iepriekšēja pieredze strādāt starptautiskās kompānijās ārvalstīs, uzsverot to un  valodas zināšanas, pieteikties uz interesējošiem amatiem.
 • Bez atsauces – negribu teikt, ka nereāli, bet grūti gan. www.kariyer.net ir lielākais darba portāls, kurā ir sludinājumi, bet pēc mūsu pieredzes ar mūsu klientiem – reti kura kompānija ir bijusi ieinteresēta algot ārzemnieku, jo ir liela izvēle vietājā tirgū. 7 gadu laikā manā pieredzē ir bijusi tikai viena vakance – Chief Marketing Officer starptautiskā viesmīlības biznesā, kur klients izskatīja varbūtību izvēlēties ārzemnieku.
 • Cita opcija ir www.linkedin.com, kurš ir ļoti populārs Turcijā – jo tas atbilst turku būtībai, veidot paziņu tīklu. Manuprāt, tur ārzemniekam (ar labu darba pieredzi un labu izglītību) ir lielākas izredzes, nekā kariyer.net. Kā meklēt darbu linkedin ir atsevišķs stāsts, gūglējiet, vai jautājiet man personīgi.
 • Valoda – ja vien neesat Īpašs Darbinieks, vai vismaz vidēja līmeņa vadītājs, tad bez turku valodas biznesā droši vien neiztikt.
 • Turcijā ir ļoti, ļoti liela konkurence, kas nozīmē, ka biznesā `izdzīvo stiprākie`. Arī tas ir atsevišķs stāsts. Ko es ar to vēlos teikt – atrast darbu ir viena lieta, pēc tam izcīnīt savu vietu zem saules, esot augstākajā līgā, jau cita.
 • No sludinājumiem, kurus mūsu kompānija šobrīd ir ievietojusi kariyer.net un linkedin.com – pieteikumu skaits vakancei `managing director – 900 cv. `chief executive officer – 800 cv`, `sales manager  – 600 cv`. Tas priekšstatam par to, cik turku piesakās vienai vakancei divu nedēļu laikā. No tiem tikai vidēji 15 ir labākie, kas tiek uzaicināti uz interviju.
 • Par vakancēm viesnīcās – tur ir  cita pasaule, par kuru zinu maz. Cilvēkus algo uz vasaru, masveidā nokārto darba atļaujas. Kopš dzīvoju Antālijā, manu, ka, ziemā notiek pieteikšanās uz klientu servisa darbinieku amatiem vasaras sezonai – turku valodu neprasa, bet jāzina labā līmenī angļu vai vācu valoda.
 • Par vakancēm bez augstākās izglītības – darbiniekiem ražotnēs, fabrikās – arī nezinu, bet ko zinu diez gan droši – kompānijām joprojām ir ērtāk un vieglāk pieņemt darbā daudzos vietējos darbiniekus ar valodas zināšanām.
 • Šeit nav Eiropas darba tirgus. Tas nozīmē ļoti daudz ko. Darba-biznesa kultūra ir atšķirīga. Pat starptautiskās kompānijās.
 • Darbu Stambulā atrast nav neiespējami, to pierāda fakts, ka šeit ir vairākas strādājošas latvietes. 
 • BET, ar ļoti lielu pārsvaru, darbu esam atradušas caur paziņām, ne sludinājumu. Vai arī radījušas pašas savu uzņēmējdarbību 🙂
 • Tāpat ar ļoti lielu pārsvaru darbu esam atradušas, jau dzīvojot Turcijā, ne no Latvijas.
 • Ja izklausījās, ka centos jūs nobaidīt… iespējams, tā arī ir. Uz Turciju labāk braukt dēļ saules, ne darba meklējumiem.
 • Atruna: Strādāju ar TOP 500 kompānijām un vidējā+augstākā līmeņa vadītājiem, tāpēc šāda tāda informācija var neattiekties uz pilnīgi visiem un pilnībā neatspoguļot visu darba tirgu.
 • Un vēl piebilde, ko rakstu jums emailos – `Es ticu mērķtiecīgam, neatlaidīgam darbam. Un brīnumiem arī.` Ka notiek neiespējamais, ja tam ir jānotiek.
 • Lai veicas! 🙂 Ja varu kā palīdzēt, sūtiet vēstules!

 

7 thoughts on “darbs Stambulā, Turcijā

 1. Paldies, Inuta, par info! Ticu, ka daudziem tas sniegs priekshstatu.
  No savas puses varu pakomenteet, ka ir daudzi, kas straadaa nelegaali. Ja cilveeks ir gatavs riskam, tad darbu atrast nav tik neiespeejami (ja ljoti aktiivi meklee). Protams, es neagjiteeju uz shaada veida nodarbinaatiibu. Labaak censties likumiigi ar darba atljaujaam.
  Pati peec pieredzes zinu, ka no centra taalaak esoshajos Stambulas rajonos, kur ir daudz eksporta kompaanijas, ir vajadziigi cilveeki ar valodu zinaashanaam. Kaa arii konkurence pilseetas nomalees ir mazaaka (it sevishkji aarzemnieku starpaa), jo visi censhas apmesties tuvaak centram. Ne vienmeer Juus atradiisiet sludinaajumus ar darba piedaavaajumiem no shiim kompaanijaam, kas nodarbojas ar ruupnieciibu un eksportu. Taadeelj efektiivs variants buutu pashiem zvaniit un intereseeties, ar paarlieciibu piedaavaat savu kandidatuuru un uzprasiities uz tikshanos. Taa arii ir iespeeja, kuru nepiecieshamiibas gadiijumos var izskatiit.
  Veiksmi visiem darba mekleetaajiem!

  1. Paldies par Tavu pieredzi! Bet te drosi vien ir speekaa punkts par turku valodas zinasanu, kaut sarunvalodas limenii.

 2. A kāda ir motivācija meklēt darbu tieši Turcijā? Ok, es saprotu top menedžmentu, ērgļa lidojums, citi medību lauki u.t.t. Bet pārējiem? Jo silts?

 3. Interesat izlasīt šo stāstu par darba tirgū Turcijā, vieta kur es noteikti nevēlētos strādāt.

  Mans jautājums ir vai tad tiešām visi pāri 600 CVs vienai vakansei tiek izlasīti?

  P.S. stāstā par Web portāliem, vards ‘atsevišķs’ rakstās ar vienu ‘i’. Loģiski.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *