kā veiksmīgi izveidot ieradumus?

Meklējot internetā rakstus par izdegšanas sindromu (par to vēlāk, man vēl jāizlaiž caur sevi), uzgāju kādu Psychology Today rakstu par ieradumu maiņu. Interesanta perspektīva/idejas, kuras nu izmēģinu uz sevi.

Mans mērķis ir regulāras un daudzveidīgas sporta aktivitātes ikdienā. Uzsvars uz regulāras. Līdz šim man lieliski padodas sports kampaņveidā – kampaņveida peldēšana, kampaņveida yoga, kampaņveida skriešana, kampaņveida velobraukšana, kampaņveida body workout. Īsāk sakot, man vajadzētu vadīt visādas kampaņas! Kampaņveidīgi – tas ir tā, ka uzsāku, nedēļu divas iet uz urrā, tad kaut kas pārrauj ciklu un viss, spēles beigas. Līmenis zaudēts un pēc x nedēļām sāku visu no gala.. Vai sāku citu spēli.

Ko gan par to saka Gregory Ciotti?

1. `Fokusējies nevis uz motivāciju darīt darbību X, bet uz darbības X vienkāršošanu.`

Viņš apgalvo, ka, ja darbība ir vienkārši paveicama, ir lielāka varbūtība, ka jūs to darīsiet regulāri. Viņš ierosina izpētīt, kur tieši ir moments, kurā mēs atmetam jaunajam ieradumam ar roku. Kurš ir tas brīdis, kurā mēs zaudējam apņēmību un sakam `aj, šodien ne`.

Viņš min piemēru, ka mīl skriet no rītiem, bet nemīl aukstumu. Tāpēc ziemas sezonā nereti nesaņemas iziet no rīta skriet. Izpētot situāciju, sapratis, ka tas tādēļ, ka guļamistabā ir ļoti auksts, zem segas ļoti silts un jauks, un sporta tērps ir citā istabā. To apzinoties, viņš sporta tērpu sagatavo jau vakarā, un noliek turpat, pie gultas. Problēma atrisināta.

ieradumi

2.  Sadali lielo mērķi mazos soļos

Ieteikums vecs kā pasaule, vai ne? Risks ar mazajiem soļiem ir tāds, ka viegli aizmirst par mērķi. Lūk, par lielo mērķi un tā nozīmi aizmirst nevajag. Kādi fascinējoši psihologu pētījumi apgalvo, ka Sapņot Lieli ir ļoti būtiski, tāpat, kā darīt to, ko darām, priekš sevis, nevis lai izvairītos no soda vai saņemtu balvu.

Pavisam praktisks piemērs no autora – lai  lielais mērķis kalpo kā X mūsu plāna kartē.  X ir lielais mērķis, kuru kādu dienu vēlamies sasniegt. Nu sadali to šādi – kāds ir minimālais ieguldījums/darbs, kas jāpaveic katru dienu, lai sasniegtu mērķi. Piemēram, ja mērķis ir publicēt grāmatu, tad tā daļas ir uzrakstīt katru dienu 1000 vārdu. Tādā veidā, ar fokusu uz lielo mērķi, mēs katru dienu izdarām izvēli, apzinoties, ja nepaveicam mazo darbību, arī lielais mērķis netiks sasniegts.

ieradumi

3. Izveido ieradumu ķēdi

Šī ideja apgalvo, ka uzdevumu X ir vieglāk izpildīt regulāri, ja tam vienmēr seko uzdevums Y. Viņš to sauc par ja-tad plānošanu, kas nozīmē balstīties uz kādu mūsu  jau regulāru ikdienais darbību, un pievienot tai jauno ieradumu. Piemēram, tā vietā lai sacītu `es ēdīšu veselīgāk`, sacīt `ja ir vakariņu laiks, tad es ēdīšu gaļu un dārzeņus`.

ieradumi

4. Paļaujies uz nevēlēšanos zaudēt

Autors apgalvo, ka saskaņā ar pētījumiem, cilvēkam stiprāka par vēlmi uzvarēt, ir vēlme nezaudēt. Jerry Seinfeld ierosina iezīmēt X kalendārā ik reizi, kad esam izpildījuši apņemšanos. Kad bumba ir sākusi velties, ir sarūgtinoši pārtraukt veiksmīgo ripojienu. Tādēļ nereti mēs iesākumā veicam jauno ieradumu tikai tāpēc, lai nesarūgtināti sevi pēc 3 veiksmīgām dienām. Ja esmu no rītiem yogojusi un vakaros skrējusi 3 dienas pēc kārtas, jūtos lepna par savu gribasspēku (ieradums vēl nav izveidojies un nostiprinājies, motivācija ir lepnums).

Triks šeit ir tāds, ka, kad reiz esam pārtraukuši un pievīluši sevi, atmetam ar roku `aj, neskrēju divas dienas, trešā neskriešana jau vairs neko nemainīs, varu gulēt un lūrēt seriālus`. Tāpēc autors iesaka sekot `Nekad Neizlaid 2` likumam. Viena diena var būt izņēmums, bet divas nekad.  Mans triks, kalendārā X zīmēšanas vietā, ir piereģistrēt savas darbības Endomondo aplikācijā. Viegli sekot līdzi.

ieradumi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *