kā Turcija līdz pat 10h palika bez elektrības

31.marts bija pārsteigumu pilna diena. 10:36 pazuda elektrība. Kā izrādās, ne tikai manam dzīvoklim, pat ne tikai manai mājai, vai pilsētai, bet visai Turcijai. Izņemot Turcijas austrumu pilsētu Van, kurai elektrība tiek piegādāta no Irānas.

Kā tad tas viss notika un kāpēc?

Elektrība pazūd 10:36 no rīta.

Visā valstī pazūd elektrība. Stambulā nedarbojas metro un tramvaji, kas rada reālu haosu, jo uzreiz ļoti nozīmīgi palielina sastrēgumus/auto satiksmi, kā arī fiziski visi miljoni metro braucēji nesatilpst autobusos (Stambulā ir ap  10-15 miljoniem iedzīvotāju). Marmaray līnijā zem Bosfora šauruma, kā izrādās, ģeneratoru laikam tačy nav(?!), jo cilvēkiem, pazūdogt elektrībai, atlikušais pazemes posms jāiet ar kājām. Simtiem citu sasprūst liftos.
Iedomājieties, ko tas nozīmē realitātē – līdz pat pēcpusdienai lielākā daļa visas valsts darbinieku NESTRĀDĀ. Turcijā ir  76milj iedzīvotāju. Daļa privāto uzņēmumu darbinieku dodas uz Starbucks vai līdzīgām kafejnīcām, kuras strādā ar ģeneratoru elelektrību, un strādā no kafejnīcas. Un tomēr, tā ir tikai maza daļiņa. Kas notiek ar valsts ekonomiku dienā, kad lielākā daļa veikalu ir piesiedus slēgti? Antālijas aptiekā pārdevēji turpināja strādāt, fotogrāfējot preces barkodu ar telefonu, lai vēlāk savadītu kases aparātā. Radoši!
Pēcpusdienā tiek atjaunota elektrība 15% pilsētu. Lidostu darbība īpaši nav tikusi ietekmēta nevienā pilsētā, tomēr katra otrā lidmašīna pienāk un atiet ar kavēšanos. Premjerministrs sasauc ārkārtas sapulci un it kā izskata variantu par terorismu vai tehnisku kļūmi. Cilvēki tikmēr baidās, ka ir sācies karš. Es apskrienu pusrajonu (4km), meklējot Antālijā bankomātu, kurš darbotos, jo vakarā jālido uz Stambulu, bet skaidras naudas nav (vajag taksim).

#BuradaElektrikYok (šeit nav elektrības)

Vakarā elektrību pamazām atgriež. Šur tur tā tiek atdoda tik ap 20:00 vakarā. Taksim rajonā 21:00 atkal pazūd, bet pēc laika atgriežas.
Īstais iemesls nevienam nav skaidrs, ir tikai tautas spekulācijas un humors – ka vainīgs kaķis, kas ielīdis elektrības kastē (kaķis tika vainots, kad elektrība pazuda iepriekšējās vēlēšanās..). Vai, ka Mehmet elektrības kompānijai gadījusies tehniska kļūme (Mehmet ir tipisks turku vārds, kā Jānis latviešiem). Vai, ka ģeneratoru kompānijai ģeniāls plāns, kā veicināt ģeneratoru pārdošanu. Oficiālais iemesls ir `Officials told daily Hürriyet that a technical problem in the system of the Turkish Electricity Conduction Company (TEİAŞ), which operates energy transmission lines, led to the massive outage.`. Kā tad.
Twitter 31.marta trending haštags ir #BuradaElektrikYok (šeit nav elektrības). Minūtē ap 200 tvītiem, kamēr visiem nobeidzās telefonu baterijas.
Bet interesanti, kā gan tā ir, ka valstī ir viena poga, kuru netīšām tehniski kļūdoties nospiežot, var izslēgt visu valsti. 🙂
p.s. Šis NAV pirmā aprīļa joks.
erlektriba turcija
upd.02/04/2015/ – vienas šādas dienas ekonomiskās izmaksas bijušas 700 miljoni USD. Tik izmaksā 76 miljonu iedzīvotāju palikšana bez elektrības.
Izskaidrojums, kā tas notika, ar spekukācijām par iemesliem (terorisms, kaut kā slēpšana, politiski iemesli) Hurriyet Daily News rakstā angliski.

3 thoughts on “kā Turcija līdz pat 10h palika bez elektrības

  1. Nu jā, bet es tikai tā padomāju, cik mēs mūsdienās esam atkarīgi no tā visa… elektrības, interneta – pat vismazākie pārtraukumi tiek pasniegti kā kaut kas ārkārtējs, nu labi, visai valstij pazuda gandrīz, bet nu tomēr… pirms pārsimts gadiem nekā tāda nebija un visi kaut kā iztika.

    1. Esam gan, jaa:( Sis partraukums lielai daljai bija liels stress, jo tomer 21.gadsimts, un 70milj pilseta ljoti daudz kas atkarigs no elektribas, ieskaitot mineetos pazemes metro, liftus debesskrapjos utt. Ka arii nezinja, ne vera politisko situaciju, cilveki gataci ljaunakajam. Plus vel info trukums par to, KAD elektriba tiks atjaunota.

  2. šis ir traki. Un traki jocīgi, ka visā valstī. It kā pa vienu vadu viss nāktu, vai kā tu raksti ” ar vienu pogu” ieslēgtos un izslēgtos.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *