precēties ar (turku) svešinieku

Tv3 pavasarī priecē mūs ar jaunu šovu –  Precos ar svešinieku. Aizskatījos un aizdomājos, vai nav tā, ka kādai daļai no Turcijā dzīvojošām latvietēm šī šova tematika ir reiz bijusi viņu dzīves realitāte? Vienīgā atšķirība, ka līgavainis nav bijis profesionāļu komandas piemeklēts, šī pati profesionāļu komanda nav bijusi par atbalstu un līgavainis ir no absolūti citas kultūras. Būtu interesanti zināt, kā ir gājis, kādas atklāsmes, un kāds iznākums?

Protams, internetā sastaptie turku puiši vispirms ir dzīvē (vai skype video) apskatīti. Un tad, iespējams, pāris reizes satikti viņu komforta zonā Turcijā. Manas pārdomas ir tieši par tām meitenēm, kuras pieņem tik izšķirošo lēmumu precēt tūlīt un tagad pēc skype sarunām (pie tam rakstiskām) un pāris brīvdienām pie puiša Turcijā. Īpaši par gados jaunām meitenēm. Un meitenēm, kurām ir maza attiecību pieredze. Kā arī vēl tām, kuras izmisīgi grib būt mīlētas. Jo tad grūti savu saprātu sadzirdēt.

Katram mums ir savi tarakāni galvā

Man šķiet, ka šovā tiek brīnišķīgi attēlota tā dinamika, kāda ir ik katrās attiecībās. Ir tik daudz kas, ko ir vērtīgi uzzināt par otru cilvēku, pirms saprast, vai tas būs tas īstais un vienīgais, ar kuru turpināt iet savu dzīves ceļu kopā? Katram mums ir savi tarakāni galvā. Katram savi ģimenes modeļi bijuši un no tā izrietošās gaidas. Kādam tradicionāla lomu sadale iet pie sirds, kur vīrs pelna naudiņu, bet sieva rūpējas par mājām un bērniem, kādam gribas pastāvīgu ambiciozu karjeristi. Katram savas bailes un nedrošība. Bailes tikt sāpinātam, pieviltam, piekrāptam. Katram sava attiecību pieredze un sarkanās līnijas. Un vai to visu var izzināt pāris brīvdienās Turcijā, kad tauriņi vēderā, viss tik skaaaaists un garšīīīīīīgs un katrs ar savu Vislabākais Es masku?

Pirms es pārcēlos uz Turciju strādāt, arī man bija kāds turku draugs, ar kuru skypojām regulāri un bijām tikušies divās vai trīs brīvdienās Stambulā. Kaut arī šajās attiecībās nebija nolūka precēties, runāju no pieredzes sakot, ka tas, kāds cilvēks ir tad, kad tu pavadi kopā brīvdienas un kāds ir tad, kad iepazīsti ikdienā, un ne vairs viņa komforta zonā, var būt pavisam divas dažādas lietas. Ne vienmēr, protams. Bet ļoti iespējams. Pie tam abpusēji! Protams, ne vienmēr tas nozīmē, ka nav iespējams turpināt draudzēties. Mūsu gadījumā gan tas nozīmēja tieši to.

Jo vairāk izaicinājumu, jo grūtāk savas maskas noturēt

Ko tad darīt, lai iepazītu kādu turku, kurš satikts skype/facebook/draugos? Piemēram, uzaicināt uz Latviju. Jo tas viņam būtu kas pavisam jauns, un tādos brīžos cilvēku var iepazīt no citām pusēm. Arī es toreiz aicināju savu turku draugu ciemos, pat vīzu jau nokārtoju, bet viņš pēdējā brīdī netika. Tagad man šķiet, ka pat tādas netikšanas raksturo otru.

Iepazīt viņa ģimeni un iepazīstināt ar savu ģimeni. Vērot, kādas ir viņu attiecības. Vērtības. Attieksme pret tevi.

Protams, iepazīties ar draugiem un iepazīstināt ar draugiem. Bet neaprobežoties tikai ar to, īpaši, ja tie nav bērnības draugi, ar kuriem cilvēks izēdis pudu sāls un kuri viņu zina varbūt labāk par pašu.

Vēl varētu braukt kopīgā ceļojumā uz kādu trešo valsti, kur neviens no jums nav bijis. Man šķiet, ka kopīgs ceļojums abiem ārpus ierastās vides ir vislieliskākais veids vienam otru ātri iepazīt. Un reizēm pat fiziski ārpus komforta zonas – jo tad vairāk izaicinājumu, nekā dzīvojot piecu zvaigžņu viesnīcā. Un, jo vairāk izaicinājumu, jo grūtāk savas maskas noturēt, un parādās cilvēka patiesā, un reizēm arī tumšākā daba. Aj, ceļojumi vispār ir brīnišķīgi!

Darīt kopā lietas

Jautāt viedokli par dāžādām tēmām, droši izpaust savu, un ņemt vērā reakciju. Būt autentiskai, patiesai – jo patiesāka būsi, jo ātrāk uzzināsi, ko Tevī nevar pieņemt. Ja izliksies par to, ko neesi, tad to, kas otram nav pieņemams, uzzināsi jau esot precēta, un var nākties izlikties nākamos 50 gadus. Kas nav forši.

Darīt kopā lietas, kuras Tev ir svarīgas. Un piedalīties tajās, kuras ir svarīgas viņam. Kad satiku savu nu jau vīru, viens no pirmajiem `eksāmeniem` bija kopīga gara pastaiga. Man bija svarīgi, lai viņš, tāpat kā es, ir staigātājs. Es pati gandrīz atdevu galus no tā lielā kilometru skaita, kuros todien (faktiski pirmajā randiņā, jo iepazināmies mēs naktsklubā nedēļu iepriekš) nodzinu mūs tajā dienā. Bet viņš noturējās godam. Ieskaitīts! 🙂

Viennozīmīgi esmu šī šova mērķauditorija – jo man patīk realitātes šovi / TV seriāli par un ap psiholoģiju. Skatos un vēroju (viens no maniem hobijiem – ķermeņa valoda kā emociju atspoguļotājs), kā arī ar interesi klausos antropologu, psihologu, sociologu, seksologu, mācītāja un garīguma konsultanta komentārus. Pieminēju vairākus, jo ar TV3 Latvijas versiju man bija par maz – atradu internetā arī oriģinālu – Married At First Sight. Saulaina Antālijas diena zaudēta, noskatoties visas 10 sērijas, plus vēl vienpadsmito – kur pāri tiekas ar šova veidotājiem un skatītājiem pēc 6 mēnešiem. Īsta sodība, jo ir arī otrā sezona ASV šovam.

Lai romantisks, lidojošs un tai pat laikā saprātīgs pavasaris! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *