Antālija – Yanartaş (Chimaera) – degošais kalns (foto)

Pavisam netālu no Olympos un Çıralı ir kāda neparasta dabas parādība – kalns, kurā deg neskaitāmas mazas ugunis. Man šķiet, ka ko līdzīgu atminos no filmas par Sprīdīti! 🙂

Lai šo vietu apraudzītu, ir jādodas Kemer-Olympos virzienā, un pie zīmes Çıralı jābrauc lejā uz jūras pusi. Nonākot Çıralı ciemā, būs norāde uz Yanartaş (Chimaera). Šķiet, ka pāris kilometri. Ja esat ar auto, tad jābrac tik līdz galam, līdz Yanartaş dabas parkam. Ja ar mikrobusiņu – tas noved līdz Çıralı ciemam/pludmalei, un tālāk pa ciema takām šos pāris km jāveic ar kājām.

Ieejas maksa ir 6 turku liras. Tad sākas 1km stāvs kāpiens augšup pa akmens trepēm. Smēķētājiem un tiem, kam problēmas ar kardioslodzi, kāpiet lēnām, nav jau nekur jāskrien, uguns neizbeigsies. Bet varu iedomāties, ka vasaras +40* tas varētu būt īsts izaicinājums pat rūdītākajiem sportistiem.

Uzkāpjot līdz pašai augšai, ieraudzīsiet akmeņainu kalna virsmu ar vairākām degošām uguntiņām. Un, ļoti iespējams, pa turkam pie katras uguns, cepot desiņas. Ugunis degot jau vairāk kā 2500 gadu. Liesmas esot spēcīgākas un iespaidīgākas ziemas sezonā. Skats pats par sevi esot iespaidīgāks naktī. Man gan grūti iedomāties to kāpienu naktī, bet daža laba drosmīga latviešu draudzene to esot pieveikusi pat lietus laikā un nenožēlo. 🙂

yanartas antalija ko redzet

Iemesls, kādēļ tur tādas ugunis deg ir pavisam vienkāršs – līciešu varonis Bellerophon esot radījis spārnotu zirgu Pegazu un karaļa Iobata pavēlē nogalinājis uguni spļaujošo hibrīdradību Chimaera. Pegasus bijis lidojošs zirgs, tādējādi Belleropjons Chimaeru ir veiksmīgi nogalinājis no gaisa. Vesela operācija!

Kas tieši ir Čimera? Chimaera ir lauva ar kazas galvu, kura aug no tā muguras un asti, kuras galā ir čūskas galva. Ja nu jūs brīnījāties. Homērs to esot aprakstījis Īliādā. Lūk, tātad Chimaera ir nogalēta, aprakta zem kalna un turpina spļaut ugunis vēl šobaltdien.

antalija ko apskatit

Citas versijas runā par metāna gāzi, bet tā kā es ķīmijā biju knapi sekmīga, par to neņemos spriest.

Turpat līdzās arī senie Hephaestos tempļa mūri. Hephaestos ir Grieķu dievs. Paša Zeva un Hēras dēls. Viņš bijis kalēju, skulptoru, amatnieku, uguns, metāla un vulkānu dievs.

antalija ko apskatit ko redzet antalija

Pēc atpūtas un skaistā skata izbaudīšanas (pāri kalniem, uz jūru), ir laiks doties uz pludmali. No uguns uz ūdens. Skaistā Çıralı pludmale turpat vien ir. Šeit mēs ar vīru netraucēti stundiņu pagulējām sildošā saulē, klausoties viļņu šalkoņā (peldēšanai vēl par aukstu).

cirali antalija ko apskatit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *