EXPO 2016 Antālijā – ziedi un bērni (foto)

Jau pirms diviem gadiem Antālija sāka gatavoties EXPO 2016 – saliekot uz ceļiem norādes, uz stabiem izkārtnes un parkos no ziediem veidojot uzrakstu EXPO 2016. Saskaņā ar Turkish property mājas lapu, tika gaidīts, ka piedalīsies 184 valstis, kā arī EXPO piesaistīšot ap 8 miljonu tūristu, kuri tīkos apskatīt ziedus un augus no visas pasaules. Diemžēl pa šiem diviem gadiem ir bijuši gana daudz nepatīkamu politisku notikumu, kuru dēļ ir nopietni cietis arī tūrisms. Lai vai kā, EXPO būs būt, tiek būvēts tramvajs no centra uz EXPO, divus mēnešus iepriekš sākas biļešu iepriekš pārdošana, atklāšanas dienā 23.aprīlī ierodas prezidents..

Tik tālu viss labi.

Es esmu iegādājusies sezonas karti, iepriekšpārdošanā, par 30 tl (10 eur) bezlimita apmeklējums 6 mēnešu laikā. Kopš atklāšanas datuma sezonas karte maksā jau 180 tl (60 eur), bet vienreizējs apmeklējums 60 tl (20 eur). Dodamies uz EXPO 30.aprīlī, jo ciemos atbraukušas kolēģes no Stambulas.

Priecīgi satraukti esam ceļā. Pabrīnamies, ka tramvaja sliedes tiek vēl tikai kaldinātas un metinātas, kaut arī jau nedēļa kopš atklāšanas. Jokojam, ka varbūt arī puķu vēl nav. Piebraucot pie EXPO mums prasa samaksāt 10 tl (3.5eur) par stāvvietu. Čeku neiedod, to, ka ir čeki, saprotam, kad pēc 10 metriem mums prasa maksāt atkal. Izdodas pārliecināt, ka jau samaksājām, un izcīnīt arī čeku.

Skaidrs, ka nav paspējuši.

Esam veiksmīgi iekšā. Pirmais, ko redzam, ir ceļamkrāns galvenajā laukumā. Dodamies uz tualeti, jo skaidrs, ka būs daudz jāstaigā, bet tā ir slēgta. Info centrā paņemam teritorijas karti un sākam savu gājienu. Turpinām jokot, ka darbinieku vairāk kā apmeklētāju (EXPO nodarbinot 15 000 cilvēku). Bet nu tas nekas, ir četri pēcpusdienā, esam braukuši, kad nav tik karsts, kā arī, lai tumsā redzētu krāsainās strūklakas.

Jo tālāk, jo domīgāki paliekam – sāk gandrīz vai neomulīgi palikt. Izkaltuši zāles kluči. Nevis iesēta zāle, bet tieši zāles kluči, tādus, kādus liek futbola laukumos. Kaudzēm sakaltušu puķu puķu podos pa stūriem un pie ekspozīcijām. Kartē saskaitu, ka jābūt virs 40 dažādu valstu ekspozīcijām (iekštelpas, plus dārzs, vai tikai dārzs). Pakistāna – viena puķe reiz 20 podos, tieši tāda pati, kā man Turcijā pirkta, mājās. Pārdod lakatus un suvenīrus. Itālija – ir zaļš, kaut kas sastādīts, bet neviena ziedoša auga un ekspozīcijas telpā darbinieki līmē plakātu, kā te izskatīsies, kad būs gatavs. Vairākas ekspozīcijas, to skaitā VISAS Āfrikas valstis, absolūti tukšas. Ķīna – jūtamies atviegloti, Ķīna ir gatava un tiešām skaista. Tāpat arī Koreja. Taivānā skaistas orhidejas. Vācija vācu stilā vismaz uzlikusi sētu apkārt ar uzrakstu, ka `coming soon`. Anglija kā pēc atomkara, pussakaltusi, drūma. Skaidrs, ka nav paspējuši. Skaidrs, ka, kad būs viss gatavs, būs skaisti. Skaidrs, ka jābrauc pēc pāris mēnešiem atkal.

Bērni ir gatavi

Kas BIJA gatavs – no zāles veidotie zvēri-izstāde. Skaisti. Interaktīvs zinātnes muzejs par to, kā visas pasaules sākums (protams) ir Turcijā. EXPO2016 Antalya ir divi motīvi – ziedi un bērni. No Facebook spriežu, ka ar bērnu daļu viss kārtībā. Bērnu mammas par visu ir sajūsmā, neesošos dārzus nav pamanījušas. Tātad, ja dodas ar bērniem, tad viss ir labi.

Tad vēl gatavi bija neskaitāmi restorāni – no dažādām Turcijas pilsētām. Gatava bija arī Antālijas ekspozīcija ar pandu un pērtiķi. Stundu stāvu domādama, kāpēc tieši panda un dusmīgs pērtiķis ir izvēlēti kā Antālijas simbols.

Kā arī krāsainā strūklaka, sinhronizēta ar mūziku, ļoti skaisti! Centos divreiz video ielikt youtube, bet man saka, ka es pārkāpju autortiesības un bloķē, jo tur dzied Time To Say Goodbye. Kad izdomāšu, kā to apiet, padalīšos.

Gaidot pasaules māksliniekus

Kas ir interesanti – internetā klīst afišas un raksti, par to, kad kādi pasaules slaveni mākslinieki ieradīsies sniegt koncertus EXPO. Tie, kuri palikuši prātā – Sting, Muse, Scorpions, Deep Purple, Marron5, Simply Red, Status Quo, Sean Paul un vēl daudzi. Jenifer Lopez arī būšot, bet tai datums vēl neesot skaidrs. Tikpat interesanti, ka šo mākslinieku mājas lapās gan nekas neliecina, ka viņi būtu plānojuši ceļojumu uz Antāliju. Vēl interesanti, ka dažviet it kā EXPO pārstāvji apgalvo, ka visi, kam sezonas kartes, varēs apmeklēt koncertus bez maksas. Nu redzēsim, Maroon5 jābūt klāt 5.maijā, kas ir pēc 2 dienām.

Mājas lapa strādā nosacīti, vairums sadaļu, uz tām uzklikšķinot, met error, vai aizmet atpakaļ uz sākumu. Programma ar tās dienas notikumiem oficiālajā lapā nav, bet ik pa laikam to manu Facebook lapā. Kaut kas ir gatavs, kaut kas nav gatavs. Haosssssiņš parastais.

EXPO 2016 Antalya tēma ir peonija. Diemžēl nevienu pašu peoniju neredzēju. Varbūt nākamreiz!

Īsumā, ja ir iespēja, pagaidiet pāris mēnešus, un dodieties tad.

Zemāk daži foto ieskatam.

DSCN4163

DSCN4164

DSCN4167

DSCN4169

DSCN4170

DSCN4171

EXPO 2016 Antalya
Taivāna.
Expo 2016 Antalya
Taivāna
Expo 2016 Antalya
Ķīna

DSCN4195

DSCN4208

Expo 2016 Antalya
Liela daļa ekspozīciju izskatījās tieši šādi
Expo 2016 Antalya
Vācija gatavojas.
Koreja
Koreja
Expo 2016 Antalya
Siltumnīcā

DSCN4262

DSCN4263

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *