EXPO 2016 Antālijā – ziedi un bērni II (foto)

Pirmo reizi `EXPO 2016 Antālija` biju maija sākumā, apmēram 2 nedēļas pēc tā atklāšanas. Toreiz redzēju vien izkaltušu zāli, negatavas valstu ekspozīcijas un gatavas skulptūras no augiem, bet praktiski nevienu ziedu, tāpēc, ieciklējusies, ka man vajag redzēt ziedus, apņēmos doties vēlreiz, uz rudens pusi, kad `Roma būs gatava`.

Kas ir mainījies? Autostāvvietas cena 10tl vietā nu ir tikai 5tl. Ieejas maksa no 60tl par vienreizējo biļeti ir nokritusi kā rudens lapa uz 15tl. Tik tālu viss lieliski.

Esam iekšā. Ieraugam nelielus motorollerus, ar trīs riteņiem un groziņu :). Apjautājamies par nomas cenu, jo pēkšņi doma tā laiski sēdēt kā pensionētam pārim un ducināt cauri lielajai teritorijai šķiet ļoti laba. 90 tl. Pārāk augsta cena par slinkumu, ejam vien ar kājām, ducināsim pēc gadiem 30 :).

`Es zinu, ka kādreiz, man dārziņš būs… Kur ziedēs vien rozes… Un nesāpēs sirds.

Cerīgi veros apkārt, beidzot ieraudzīt ziedus, tiesa gan bez dziļas pārliecības, ka cerības piepildīsies. Pirmais, kas mani sagaida, ir skumji sakaltušas rudens puķes. Joprojām ceru, ka ejot tālāk, situācija būs citāda. Bet īsti nav gan, ziedu ir ārkārtīgi maz, un lielākoties tie ir cietuši no saules. Man nav zaļo pirkstiņu, tāpēc neprotu spriest, cik grūti ir šādus ziedus kopt, tomēr pilsētas apstādījumos  ir daudz un fantastisku ziedu kompozīciju, tāpat arī mūsu māju kompleksa dārzā, kas liek domāt, ka EXPO vairāk neprasme, nevēlēšanās, nekā nevarēšana pie vainas.

14446105_1254355707929110_2576071501824740739_n

Ilūziju par ziediem šajā ziedu izstādē atmetu, un ar atvērtu prātu dodamies tālāk. Manu, ka uzsvars likts uz augiem – to ir gana daudz, un katram piesprausta zīmīte, kas tas ir. Kādā telpā ir dažādi Turcijas reģionu augi un kociņi +22* temperatūrā, laba vieta, kur atvēsināties pēc karstās pastaigas. Ārpusē ir savests vesels mežs ar dažādām eglēm, priedēm un to radiniecēm. Šis tas izdzīvojis, šis tas likumsakarīgi un diemžēl nē. Tiem, kas patiesi interesējas par botāniku, un saprot latīniskos nosaukumus, noteikti būs interesanti.

Ko redzēt?

Skaistas ir lielās skulptūras no zāles un augiem, ir gan tās, kas bija maijā, gan dažas klāt nākušas (kamieļi, piemēram). Nofotogrāfēju tikai dažas, ir vēl!

dscn4311

dscn4312

dscn4313

dscn4330

Bērniem, šķiet, ir daudz dažādu aktivitāšu, ir `bērnu sala`, no turienes nāk bērni ar apzīmētām sejām. Ir bērnu zinātnes muzejs, tur iegājām pirmajā stāvā, bet tik augsta bērnu klaigu frekvence, ka ātri gājām ārā :). Otrajā stāvā bija rindas uz zinātnes video.

Pie ezera ir rinda ar dažādiem restorāniem, ezerā ir labi saskatāmas un daudz zivis. Padzērām tēju, atpūšoties.

14370414_10207298814691096_2811052381016121384_n

Apceļot pasauli stundas laikā

Katrai no dalībvalstīm ir sava teritorija, kam lielāka, kam mazāka. Maijā tikai dažas bija atvērtas, tagad visas. Ziedus joprojām negaidiet! Bet, kad tikts pāri šai apmātai domai, ir interesanti. Alejā ar Āfrikas valstīm lielākoties tirgo katras valsts suvenīrus, šur tur arī kāds tradiconāls pulveris (garšvielas, gan jau), vai limonāde. Nopirku auskarus ar spalvām, kā sapņu ķērājus, šķiet, Ugandā :). Katrā `būdiņā`, ir cits aroms, ja iztēle strādā, tiešām sajūta, ka ceļo. Vairākās vietās varēja iegūt hennas zīmējumu uz rokas, šur tur par 5-10tl, šur tur par brīvu. Visur bija rinda, neuzzīmēju. Vācija, kuras vietā maijā bija tikai celtniecības krāns, bija izteikti Vāciska, uznāca miegs.

Pagājušo reizi ļoti patika Ķīnas dārzs, bet pa pieciem mēnešiem tas bija manāmi aizaudzis :). Tomēr `lapenīte` joprojām skaista.

dscn4321

dscn4328

Īpaši sirdij tuva man ir Indija (jo esmu tur bijusi) un Nepāla (jo ļoti vēlos tur būt). Indijai dārza nebija, tikai suvenīri, bet Nepālai gan skaists templis ar Buddha iekšā, un arī ārpusē divas skaistas budas, pie kurām pameditēt. Arī kafejnīca ar Nepālas gardumiem.

dscn4317

dscn4319

dscn4320

dscn4322

Palmas, palmas, palmas!!

Vēl EXPO ir teorētiski pieejams pieaugušo `atrakciju parks`, kas realitātē ir interesanti objekti, kuriem klāt zīmīte `out of order` :). Piemēram, rats, kā kāmīšiem, bet ar diviem velosipēdiem iekšā.

Pagājušo reizi apmeklējām ēku, kurā tiek vadītas ekskursijas un stāstīts par to, kā pasaule un agrikultūra ir sākusies, (un sākusies, protams, tā ir Turcijā)! Interaktīvi stendi, kur uzspiežot pogu izaug augs attēlā, video par pirmajiem agrikultūras soļiem, un gandrīz 3D video no mušas (bites?) lidojuma, kuru skatoties reiba galva. Nevaru teikt, ka man bija ļoti interesanti, bet draugiem patika. Man vairāk patīk palmas, palmas, palmas! Pasēdēt uz soliņa zem palmām. Tā mierīgi un laimīgi.

dscn4351

Skaisto orhideju izstādi šoreiz nevarēju atrast, pēc nostaigātiem 8km vairs nebija spēka iet atpakaļ uz OTRU galu. Izskaņā, atgriežoties pie ieejas, ir tornis. Tajā var uzbraukt par 10tl un padzert tēju. Lejā atstājot muzikālās strūklakas, kuras sāk skanēt vēlā pēcpusdienā, bet īpaši skaistas ir pēc tumsas iestāšanās (kas šobrīd ir 19:20).

dscn4344

dscn4352

Rezumējot šo visu, ko redzēt ir, ja negaida ziedus :). Izstādei nav ne vainas, problēma ir marketingā, nosaukt to par bērnu un ZIEDU izstādi, ielikt pojeni kā simbolu, un aizmirst sastādīt puķes un kaut vienu pojeni kaut kur. Ja sanāk, aizbrauciet – turpat (13km no EXPO) ir arī skaistais Kuršunlu ūdenskritums un tajā pusē arī Aspendos amfiteātris! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *