uzmanību, trollis, ne tavs nākamais vīrs

Vasara ir klāt un tāpat, kā jocīgi cilvēki uz ielām (pie tā atgriezīšos vēlāk), arī raibi stāsti par iepazīšanos internetā mani atrod. Un, kad sakrājas, tad es par to gribu parunāt. Jo ticu, ka par to runājot, iespējams, kādai latviešu sievietei varu palīdzēt neiekulties nepatikšanās.

Kad rakstīju par “zelta aitiņām zelta būrīšos” 2011. gadā (ok, atzīstu, ka tagad es izteiktos savādāk, bet fakts paliek nemainīgs), laiki bija mazliet citādi. Turki satika latvietes draugiem.lv un skype.com. Šobrīd iepazīšanās notiek burtiski VISUR sociālajos tīklos – Facebook privātajās ziņās, Tinder aplikācijā, Instagram vēstulēs, Snapchatā, Swarm, un droši vien vēl daudz kur citur, par ko man pat nav ne jausmas. Un tas ir ok, jo iepazīties ir labi. Bet, jo plašāka iespēja iepazīties neklātienē, jo lielāka iespēja “ieberzties”, ja tu skaidri neapzinies savu vērtību un attiecīgi neesi kritiski vērtējoša. Ar kritiski es saprotu “uzmanīga, vērīga un racionāla”, ne nosodoša.

Ne katrs, kurš interesējas par tevi, būs tavs vīrs

Divu nedēļu laikā pie manis ciemojās vairākas draudzenes, kurām šobrīd ir aktuāla iepazīšanās. Gan turku, gan latviešu. Katra, protams, ar savu dzīvesstāstu, savu mērķi iepazīties, atšķirīgām gaidām no vīrieša un dažādu pašvērtības izjūtu. No vakara tējām un sarunām uz balkona ar viņām arī guvu priekšstatu par tinder un instagram pasauli, kurās šobrīd notiek visa flirtēšana un satikšanās. Flirtēšana un FILTRĒŠANA. Vai nefiltrēšana.

Manas turku draudzenes ļoti filtrē. Kritiski filtrē – pēc foto, pēc apraksta par sevi, pēc sarakstes, pēc profiliem sociālajos tīklos. Tas, kas, manuprāt, pietrūkst dažām manām latviešu draudzenēm un svešiniecēm, kuru stāsti ir pie manis nonākuši, ir tieši šī filtrēšana. Gan emocionālu, gan praktisku iemeslu dēļ. Es tikai minu, bet, iespējams, viens no emocionālajiem iemesliem ir fakts, ka ļoti pietrūkst vīrieša uzmanības, un vēlme pēc tās ir tik liela, ka kritiskā domāšana paliek ēnā. Otrs, iespējams, ka nav šīs spēcīgās pārliecības, ka tu esi vislieliskākā (sev vispiemērotākā) vīrieša vērta.

Zvans Šerloham Holmsam, pirms doties uz tēju

Ar turkiem ir tieši tāpat kā ar latviešiem, ne katrs būs piemērots tev. Ne katrs būs tavs vīrs. Jā, varbūt viņi izsaka vairāk komplimentu, runā un liek smaidiņus sarakstē vairāk, bet, tāpat kā latvieši, viņiem ir savi dzīvesstāsti, sava pieredzes, gaidu, vērtību mugursoma, kurā ir svētīgi kritiski ielūkoties, pirms teikt “jā!” un pārcelties uz citu valsti.

Bet nu atpakaļ pie filtrēšanas – pagaidām vēl posmā, kurā tu esi ieslidinājusi pa kreisi (vai tomēr pa labi?) tinderī, vai kāds ir atrakstījis tev instagram ziņu, vai iekomentējis zem tava foto facebook. Lai praktiski filtrētu, nepieciešamas šādas tādas iemaņas.  Daļa manas ikdienas darba ir atrast cilvēkus internetā (nē, diemžēl nestrādāju CIA vai FBI, bet tuvu tam), tāpēc man tas veicas dabiski un lapbrāt padalos ar vienkāršiem ieteikumiem, kurus praktizē arī manas turku draudzenes iepazīšanās jomā.

Profesionālais background

Zvans Šerloham Holmsam, lai paskatās vīrieti, kurš “iemačojies” tinderī vai atrakstījis kur citur, pēc vārda uzvārda Linkedin. Linkedin ir biznesa portāls, kurā praktiski jebkuram vīrietim, kurš ir pabeidzis augstskolu un strādājis Turcijā, ir profils. Ja viņš apgalvo, ka ir banķieris vai vadītājs, bet profila nav, tad, manuprāt, tas ir aizdomīgi. No manas pieredzes, Linkedin turku biznesa cilvēks nav vien tad, ja viņš gadiem strādā vienā, bieži turku kompānijā (tātad 99%, ka neprot angļu valodu) vai arī viņa darbs nav tāds, uz kuru piesakās ar CV vai Linkedin profilu (piemēram, speciālā izlūkdienesta darbinieks vai frizieris). Un tad tas ir piedodami.

Dzīve bildēs

Prasi instagram lietotājvārdu. Tā ir obligātā lieta, ko dara manas turku draudzenes. Turki ir aktīvi instagram lietotāji, ar dažiem izņēmumiem, inženieriem 😀 Bet man šķiet, ka pat tie, kad meklē sev partneri, tur ierodas. Kad esi instagram, paskaties, vai visas bildes nav saliktas vienā dienā, īpaši ja bilžu nav daudz un īpaši konta sākumā (senākās bildes). Ja tā, arī tas ir mazliet aizdomīgi, jo liecina, ka IESPĒJAMS, instagram konts izveidots speciāli šim (iepazīšanās) nolūkam. Tātad neataino “patieso” cilvēku.

Facebook – interešu un vērtību spogulis

Meklē vīrieti Facebook. Paskaties, cik daudz ir draugu – un kādi. Ja 80 un tikai sievietes, jap, aizdomīgi. Vidējam turkam būs kādi pāris simtu draugu. Protams, ne visiem 500, bet nu kaut kur starp 200-400 es teiktu, ka ir neaizdomīgi. Maz draugu nozīmē, ka, iespējams, ir traģiski antisociāls, kas ir pretrunā ar turku kultūru, vai arī profils izveidots tikai priekš tindera, un tu negūsi nekādu īstu priekšstatu par cilvēku. Kā arī, tinderis tad ir viņa hobijs. Patin uz leju un paskaties arī, ko postē, vai tas, ko redzi sakrīt ar tavām vērtībām? Ieraksti var būt politiski, reliģiski, vai tie ir arī tavi uzskati? Ja ir tikai kaķu video un tu esi suņu cilvēks? Aha, atā, nekādu kompromisu! 😉 Paskaties foto sadaļu, ko tie par viņu liecina? Vienmēr kādā tusiņā musiņā, raki un mūzika? Bet tev patīk mājās ar grāmatu, un burziņiem nē nē? Vai arī otrādi – tu esi aktīva visurgājēja un sporto, cik uziet, bet vīrietim bildēs tikai sēdēšana vien? Aha, atkal, atā! Paskaties arī, cik sen ir izveidots profils – ja tikai pirms gada un draugi ap 100, arī mazliet aizdomīgi, vai nu dzēsis pagātni ar skeletiem skapī vai atkal, profils priekš tindera/iepazīšanās. Paskaties, kādām lapām seko, vai tās sakrīt ar tavām interesēm, vērtībām? Kādās grupās ir pievienojies? Kādu mūziku klausās? Tik daudz ko var uzzināt no sociālajiem tīkliem, ja cilvēks tur ir.

Misters Noslēpums

Lūk, bet ja cilvēka nekur nav? Pareizi, aizdomīgi. Pilnīgi nopietni, cilvēki, par kuriem NEKO nevar atrast ne tikai Facebook, Instagram, Linkedin, bet arī ne google.com meklēšanā, man ir aizdomīgo sarakstā. Pat, ja nav laika facebookiem un instagramām, nevar būt, ka 30+ gadu laikā cilvēks nekur neparādās. Piemēram, savas darbavietas mājas lapā, vai reģistrējoties kādam pasākumam, vai.. nez, jebkur. Īpaši, ja tu esi Latvijā, bet viņš Turcijā, tev nekas cits neatliks, kā akli ticēt visam, ko tavs tinderdraugs saka. Manuprāt, pārāk riskanti, ja var iepazīties ar kādu, kurš nav tik paslēpes spēlēt mīlošs.

Gribēju ieteikt, kādus jautājumus rakstīt, un ko izsecināt no sarakstes, bet jau tik gari sanāca. Varbūt citreiz. Cerams, ka idejas palīdzēs izvērtēt cilvēku kritiskāk un izvairīties no interneta troļļiem, ar kuriem garantētas vien nepatikšanas.


 

Tomēr īsumā vēl par to sākumā minēto “jocīgie cilvēki uz ielām”. Kāds simpātisks vīrietis ar lauztu kāju uz velo, uz ielas, publiskā vietā sāka uz mani kliegt, ka visas blondās sievietes ir jādeportē, jāiznīcina, jāapcietina, jāsoda, un tad visu to pašu vēl labu brīdi man sekojot, personīgi, ka ES izpostu dzīves, ES esmu ļaunuma sakne, es esmu nelabais. Drausmīgā, nežēlīgā agresijā. Vīrietis ārzemnieks, ne turks. Bet redziet, arī viņš, iespējams, ir tinderī, un facebook, un instagram – gaišmatains, garš, iespējams, bildēs nesmaida, bet visādi citādi, kamēr nerunā, šķiet normāls. Tāpēc, vēlreiz, esiet kritiskas savā vērtējumā. Tikai 2 no 100 esot psihopāti, bet tas nenozīmē, ka visi atlikušie 98 būs lieliski piemēroti tev vien tādēļ, ka prot izteikt komplimentu  🙂 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *