Ko redzēt Stambulā?

STAMBULAS EIROPAS PUSE

SULTANAHMET – vēsturiskais rajons
Sofijas katedrale (Ayasofya) – katedrāle un muzejs. Spēks. Bez tās apskatīšanas no Stambulas prom braukt nedrīkst! Obligāti jaizmēģina katedrāles kollonā esošais zelta caurums ar iespēju ievēlēties ko no sirds (uzmanību! piepildās!).
Topkapi pils (Topkapı sarayı) – pils parka komplekss ar muzejiem  – Osmaņu imperatoru tērpiem, rotām, aksesuāriem un citām to laiku liecībām. Harem daļā apskatāms, kā dzīvojuši Sultani, viņu istabas un ikdienas takas.
Zilā mošeja (Blue mosque, Sultanahmet camii) – viena no apmeklētākajām mošejām, aktīva lūgšanu vieta arī vietējiem iedzīvotājiem. Ieeja bez maksas, bet sievietēm pieklājīgā apģērbā ar lakatu galvā un bez apaviem. Vīriešiem garajās biksēs un bez apaviem.

sultanahmet

Bazilika cisterna (Yerebatan sarnıcı) – lai nebojātu pārsteigumu teikšu tik to, ka tas IR jāredz. Zem zemes. Ūdens. Zelta zivtiņas. Medūzas.
Lielais tirgus (Grand bazaar, Kapalı Çarşı) – krāšņš tirgus kā vēsturiska liecība ar lakatiem, somām, rotām, zeltu, ādas jakām, spilvendrānām, krāsainām lampām, svečturiem, traukiem… visu! Vērts apskatīt pat tad, ja iepirkumi un kaulēšanās nav prātā.
Garšvielu tirgus (Spize bazaar, Mısır Çarsısı)-  tirgus Eminönü rajonā, ar saldumiem, garšvielam, eļļām un augu tējām. Pamēģiniet granātābolu-zemesriekstu lokumu!
Mazā Sofijas katedrāle (Küçük Ayasofya camii) – pirms lielās Sofijas katedrāles būvēts kā izmēģinājuma makets, maza, klusa, tīra, tūristu neatklāta. Ieeja par ziedojumiem.
Suleimana mošeja (Süleymaniye camii) – otra lielākā Stambulas mošeja, ko veidojis slavenais arhitekts Sinan Pasha, Sultana Suleymana norīkojumā. Turpat arī Roxelanas un Suleimana kapenes. Un ārpusē iespēja uzēst tradicionālās pupiņas ar rīsiem.
 
 
TAKSIM – Beyoğlu rajons
Taksim skvērā sākas aptuveni 3km gara gājēju iela –  Istiklal iela, kur alaž pilns kā Rīgai 800 svētku laikā. Šeit ir gan apģērbu, apavu veikali, grāmatnīcas, muūikas veikali, māslas izstādes, kino, naktsklubi, kafejnīcas, restorāni ar skatu uz Bosfora šaurumu vai ļaužu pilno ielu, bāri uz jumta terasēm, dzīvā mūzika, ziepju burbuļi, tradicionālo saldumu veikali, suvenīru veikali un ne tikai.
 
Istiklal iela ir slēgta automašīnām, bet ja vairs nav spēka iet, pa to kursē Nostaļģiskais tramvajiņš (Nostaljik tramvay).

taksim square

Istiklal ielas vidū, pretim Galatasaray vidusskolai ir Nevizade, kur pavakariņot turku stilā pie dzīvās mūzikas, vai iedzert alu, sēžot uz miniatūriem benķīšiem. Istiklal ielas galā (tramvaja galapunktā) ir Asmalımescit, tur norit visa naktsdzīve.
 
Paejot no tramvaja galapunkta vēl uz leju, gar mūzikas instrumentu un rokdarbu veikaliem, ieraudzīsi gandrīz 70m augsto Galata torni, ar iespēju padzert tēju gan tā augšā, gan pakājē.
 
Nepalaist garām: vafeli ar augļiem un saldējumu MADO kafejnīcā, kūkas OZSÜT, turku saldumus KOSKA.
 
 
ZELTA RAGS (GOLDEN HORN)
Miniaturk parks (Miniatürk) – visa Turcija miniatūrā. Pastaiga savu 2-3 stundu garumā. Seit vari apskatīt kartē. No Taksim var aizbraukt ar 54HT (Hasköy/Taksim) autobusu, no Eminönü ar 47, 47Ç un 47E autobusu.
No Miniaturk parka pēc tam iesaku doties ar taksi uz Pierre Loti kalnu (Pierre Loti) – kalns  nosaukts Franču rakstnieka vārdā, īpašs ar fantastisko skatu uz Zelta ragu (Haliç) un iespēju padzert tēju vai uzēst gözleme starp baltām marmora kapa plāksnēm un ziedošām sarakanām rozēm. Pēcāk vari nobraukt lejā ar gaisa tramvaju un no Eyüp pieturas doties ar autobusu atpakaļ uz mājām.
 
 
BOSFORA KRASTS un senās Stambulas mūri
Rumeli hisari– izkāpelēties pa Konstantinopoles senajiem mūriem (būvēti 1451. gadā), mazliet esktrēmu sajūtu cienītājiem. Nokļūt var no Kabataş ar autobusu, kurš dodas Emirgan virzienā (uz autobusa rakstīts Emirgan vai Sariyer) līdz pieturai Rumelihisari, kas ir tieši pirms otrā tilta! Šeit karte.
 
rumeli hisari
Pabaraucot tālāk AIZ tilta ir pietura Emirgan, kur var paēst jaukas brokastis Bosfora krastaa (brokastu vieta tieši pārejot pāri ielai pie luksofora) un pēc tam pastaigāt pa Emirgan parku, kas pavasarī (aprīlī) ir ziedošu tulpju pilns.
 
No Emirgan brokastu vietas gar Bosfora šaurumu mierīgi var aizstaigāt līdz Rumeli hisari, vērojot Bosfora krastā pietauvotās jahtas, kuģīšus un laivas.
 
Ortaköy – pastkaršu mošeja Bosfora krastā pie Bosfora tilta. Iespēja uzēst kumpir (liels, vārīts kartupelis ar sviestu, sieru un paša izvēlētām rasola sastāvdaļām iekš tā) vai vafeli ar augļiem un saldējumu. No Ortaköy vari doties stundu garā Bosfora tūrē.
 
Dolmabahce pils (Dolmabahçe sarayı) atrodas Kabataş, baroks, rokoko sajaukts ar Osmaņu impērijas arhitektūru, grezna un plaša  ( 45,000 m² ).
 
 
STAMBULAS ĀZIJAS PUSE
Ar kuģīti no Beşiktaş uz Kadıköy, pastaigai gar jūru. Ar citu kuģīti iespejams aizbraukt līdz leģendārajam Maidens tower (Kız Kulesi), padzert tēju Bosfora vidū.
 
Ar kuģīti no Kabataş lidz Üsküdar, tad ar autobusu vai taxi augšup uz Camlica kalnu (Çamlıca), apskatīt Stambulu no Āzijas puses augstāka punkta (burvīgs skats!). Šeit karte.
pavasaris kabataş
Kabataš piestātne

 

PRINCEŠU SALAS
Lielā sala (Büyükada), viena no 7 Princešu salām (Prens Adaları) Marmara jurā – ar zirgu pajūgiem, velosipēdiem, apburošu skatu no pašas salas virsotnes uz citām salām, jūru, Stambulu, mieru, svaigu gaisu… Stambulas paradīze! Obligāti jāredz! Šeit karte. 
 
Heybeliada – mazliet mazāka sala par Lielo salu un lieliska alternatīva, ja patīk braukt ar velo – var apbraukt apkārt salai, vērojot skaistos Marmora jūras skatus un pa ceļam papiknikot. Kā nokļūt, skati turpat, kur kā nokļūt uz Buyukada. Heibeliada ir kaimiņsala, daži kuģi vispirms piestāj Buyukadā, daži vispirms Heybeliadā.

buyukada

Raksti man[email protected]

Pieseko maniem Turcijas Mirkļiem:

Facebook: https://www.facebook.com/TurcijasMirkli 
Instagram: https://www.instagram.com/turcijasmirkli

Latvieši Turcijā FB grupa (arī ceļotājiem): 

Facebook: https://www.facebook.com/groups/latviesiturcija

Ar sveicieniem,
Inuta

inuta sert